Muschi de vita cu ciuperci si gorgonzola
Mușchi de vită fraged, cu brânză cu mucegai albastru și ciuperci în vin.
  • Timp de preparare: 45 minute
  • Cost: 100 lei
  • Persoane: 4 normale
  • 1kg mușchi de vită
  • 400g ciuperci Champignon brune
  • 200g Gorgonzola dolce
  • 150ml vin roșu
  • 1 ceapă
  • Ulei de măsline
  • Sare grunjoasă, piper proaspăt măcinat
Muschi de vita cu ciuperci si gorgonzola

Începeți cu ciupercile. Se curăță și se taie cuburi mici.

Se toacă ceapa mărunt și se pune într-o tigaie într-o lingură de ulei la călit. Se lasă 2-3 minute, amestecați din când în când. Se adaugă ciupercile, se pune sare și piper și se amestecă tot. Se lasă 5-7 minute, cât să lase zeamă după care să scadă de tot. Când au scăzut, se pune vinul și se lasă la foc mediu mic până au scăzut din nou de tot. Se transferă totul într-o cratiță mică.

Se taie mușchiul în 4 bucăți groase de 4-5 cm. Se folosește doar partea din mijloc a mușchiului. Se freacă cu sare grunjoasă și piper pe toate părțile și se pune în tigaie în uleiul încins. Se lasă 1 minut pe fiecare parte, inclusiv pe laterale. Să ajungă rumenite pe absolut toate laturile.

Se pun bucățile de carne într-o tavă Jena.

Se pune tava la cuptorul preîncălzit la 200 grade pentru 10-12 minute, ca să iasă rare.

În timpul ăsta, puneți gorgonzola fără coajă peste ciuperci. Puneți la foc mic și amestecați până se topește gorgonzola și e totul omogen.

Se scoate tava din cuptor, se lasă 10 minute și se servește cu sos deasupra. Merge perfect cu sparanghel tras la tigaie.